stampa | chiudi

Ekonomi

01/07/2014 18:20:45

Gjallėrohet kredia nė muajin Maj

Bankat kishin sinjalizuar se do tė ishin mė aktive nė kreditim, teksa njė ndikim pozitiv psikologjik dha dhe fillimi i shlyerjeve tė detyrimeve tė prapambetura


TIRANE - Bizneset dhe individėt kanė arritur qė tė marrin mė shumė kredi nga bankat nė muajin maj, duke shėnuar njė rritje prej 0.5% nė krahasim me njė muaj mė parė, sipas statistikave tė publikuara nga Banka e Shqipėrisė.

Kjo ėshtė rritja e dytė mujore nė periudhėn janar-maj. Bankat kishin sinjalizuar se do tė ishin mė aktive nė kreditim, teksa njė ndikim pozitiv psikologjik dha dhe fillimi i shlyerjeve tė detyrimeve tė prapambetura pėr biznesin nga Ministria e Financave si dhe lehtesimi i vazhdueshem i politikes monetare nga ana e Bankes Qendrore.

Shtimi i kredisė nė maj erdhi pothuajse tėrėsisht nga rritja e huadhėnies pėr bizneset (korporatat e tjera jo financiare) dhe ėshtė dhėnė nė valutė, ben te ditur BSH-ja.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi