stampa | chiudi

Ekonomi

30/06/2014 17:59:04

Reforma, dakortesi politike

Konferenca, solli nė vėmėndje tė aktorėve tė interesuar, institucional e politik, jo vetėm rekomandimet OSBE/ODIHR, si shtysė kryesore tė reformės zgjedhore, por dhe ēeli fillimin e njė debati teknik


TIRANĖ - U zhvillua tė hėnėn nė Tiranė, Konferenca teknike me temė “Kodi Zgjedhor: Propozimet pėr Pėrmirėsimin” pėr t’i paraprirė reformės zgjedhore, ku nė fokus tė saj, ishin pėrmisimi i legjislacionit, ndryshimet nė kodin zgjedhorė dhe shqyrtimi i rekomondimeve tė OSBE/ODIHR, si njė mundėsi pėr tė pėrmiresuar proēesin dhe zbatimin e ligjeve aktuale, si dhe plotėsimi i vakancės nė KQZ, si njė mangėsi qė sjell pasoja.

nė Konferencėn e organizuar nga KQZ, nė bashkėpunim me Prezencėn e OSBE-sė nė Shqipėri, Zyrėn e Kėshillit tė Evropės nė Tiranė dhe UN Women, merrnin pjesė aktorėt kryesorė, si kryetarja e KQZ-sė, Lefterije Luzi, shefi i misionit tė OSBE-sė nė Shqipėri, Florian Raunig, kėshilltari pėr zgjedhjet OSBE/ODIHR, Steven Martin, Ministri i Shtetit pėr Marrėdhėniet me Parlamentin, Ilirian Celibashi, zevendėskryetari i Komisionit pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratės Publike dhe tė Drejtave tė Njerit, Oerd Bylykbashi me moderator, Claudia Vollmer, si dhe pėrfaqėsues tė mediave dhe shoqėrisė civile dhe grupet e interesit.

Kryetarja e KQZ-sėtheksoi se “ Rekomondimet e OSBE/ODIHR, janė njė pjesė e rėndėsishme nė proēesin e reformės zgjedhorė dhe nė kėto vite, falė tyre ne kemi arritur tė pėrmbushim statndardet kryesore dhe mė nė fund tė kemi njė kod zgjedhorė tė pėrmirėsuar. Por ende duhet shumė punė pėr njė reformė zgjedhore dhe kėtė e tregojnė qartė rekomondimet, por shpresoj qė kjo konferencė tė jetė shtyrs dhe fillimi i reformės zgjedhore dhe pėrfshirjen nė kėtė proēes tė tė gjithė aktorėve qė ne tė pėrmbushim standardet e duhura”.

Ndėrsa, shefi i misionit tė Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri, Florian Raunig, pėrmendi faktin se pas zgjedhjeve tė njė viti mė parė ėshtė koha mė e mirė pėr tė ndėrmarrė aksione reformuese dhe pėr tė pyetur se ēfarė ėshtė bėrė dhe ēfarė tjetėr mund tė bėhet pėr tė pėrmirėsuar mė tej proceset zgjedhore nė Shqipėri.

“OSBE / ODIHR, vuri nė dukje nė raportin e tij 2013, qė kuadri ligjor nė pėrgjithėsi siguron njė bazė tė shėndoshė pėr zhvillimin e zgjedhjeve demokratike, edhe pse disa aspekte kryesore tė ligjit tė kanė nevojė pėr pėrmirėsime tė mėtejshme. Zbatimi i duhur i ligjeve ekzistuese nga tė gjitha grupet e interesit mbetet e njė rėndėsie tė madhe pėr tė pėrmirėsuar procesin zgjedhor”, tha Raunig.

Po ashtu, Raunig u shpreh se “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka prodhuar njė paketė propozimesh konkrete bazuar nė pėrvojat e saj nė zgjedhjet e 2013, dhe diskutimet e organizuara me aktorėt kryesorė lidhur me zgjedhjet. KQZ-ja do tė pėrcjellė kėto propozime nė Kuvend, nė mėnyrė qė ajo mund tė marrė ato nė konsideratė pėr reformėn e ardhshme zgjedhore, sė bashku me rekomandimet e OSBE / ODIHR-it. Prezenca e OSBE, lavdėron KQZ-nė pėr kėtė qasje proaktiveMe zgjedhjet e ardhshme lokale nė vijnė deri nė mes tė vitit 2015, tani ėshtė koha pėr autoritetet shqiptare pėr tė zhvilluar njė plan pėr zbatimin e rekomandimeve tė shquar OSBE / ODIHR-it.

Gjithashtu, Raunig pohoi se “duhet tė marrė fund atmosfera e mosbesimit mes forcave politike, Kuvendi i Shqipėrisė duhet tė marrė masa tė menjėhershme pėr tė plotėsuar vendet e lira nė KQZ. Si njė hap konkret drejt depolitizimin e administratės zgjedhore. Pajtueshmėria me kuotės gjinore ėshtė njė ēėshtje tjetėr qė duhet tė konsiderohen me kujdes. Prezenca e OSBE do tė vazhdojė tė mbėshtesė Shqipėrinė nė pėrpjekjet e saj pėr tė ofruar zgjedhjet shqiptare qytetarėve qė plotėsisht i pėrmbushin standardet ndėrkombėtare dhe aspiratat e tyre evropiane”.

Kėshilltari pėr zgjedhjet OSBE/ODIHR, Steven Martin, nė fjalėn e tij solli nė vėmendje dhe vlerėsoi punėn e bėrė deri mė tani nga aktorėt nė pėrmirėsimin e Kodit Zgjedhorė, dhe ftoi pėr diskutim tė gjithė aktorėt pėr njė reformė me standarde evropian. ODIHR, si njė organizatė me dimension njerėzor, ofron mbėshtetjen pėr pėrmirėsimet ligjore dhe drafte pėr tė bėrė ligje, jep asistenė, eksperianca tė delegimit tė ekspertėve, mendime si nė rastin e konferencės sė sotme pėr ndryshimet qė do tė vijnė pėr shkak tė reformės zgjedhore.

Deputeti i PD-sė Oerd Bylykbashi, po ashtu, solli nė vėmendje punėn e jashtėzakonshme qė ėshtė bėrė ndėr vite nga palėt nė kėtė proces reformues, duke theksuar se fokusi ynė duhet tė jetė nė pėrmirėsimin e Kodit Zgjedhor nė kuptimin e legjislacionit dhe reformės zgjedhore nė tėrsi, ku si udhėrrfyes tė paraprijnė rekomondimet OSBE / ODIHR.

Ndėrsa, Ministėri i Shtetit pėr Mardhėnjet me Parlamentin, Ilirian Celibashi tha se “vullneti politik i maxhorancės ėshtė pėr njė bashkėpunim tė gjerė pėr tė patur njė reformė zgjedhoe me standartet e Bashkimit Evropian dhe se qeveria shqiptare ėshtė e gatshme pėr tė bashkėpunuar”.

Pyetjes sė ATSH, drejtuar deputetit tė PD-sė, Oert Bylykbashi, se partitė e mėdha gjejnė gjithmonė kompromis pėr reformėn zgjodhore, ndėrsa pėr reformėn administrative territoriale, ka mosdakortėsi . Bylykbashit u shpreh se “reforma zgjedhore ėshtė nė njė rrugė tė mbarė dhe nė njė proēes ku do tė pėrmirėsohet vazhdimisht dhe se ngėrēi pėr reformėn administrative nuk mund tė paraqesė vėshtirėsi, pavarėsisht hartės pėr zonat administrative, ėshtė njė proēes qė do tė kėrkojė kohėn e duhur”. Ndėrkohė ai bėri thirrje qė Parlamenti ta shikojė reformėn zgjedhore pa u mbyllur sezioni, sepse sezioni i ardhshėm e ka kohėn e pamjaftueshmė pėr tė bėrė ndryshimet e duhura.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi