stampa | chiudi

Ekonomi

30/06/2014 17:54:04

Gjoba pėr naftėn mungesėn e cilėsisė sė naftės

Vendimet e reja qė do tė hyjnė nė fuqi nė fillim tė vitit qė vjen parashikojnė njė rritje tė masės sė gjobės tė vendosur nga IQT deri nė 8 herė mė shumė


TIRANE - Komisioni Parlamentar i Veprimtarisė Prodhuese ka miratuar nė njė mbledhje pa praninė e mediave nen pėr nen ndryshimet nė ligjin “Mbi Pėrpunimin, Transportimin dhe Tregtimin e Naftės, Gazit dhe nėnprodukteve tė tyre”. Vendimet e reja qė do tė hyjnė nė fuqi nė fillim tė vitit qė vjen parashikojnė njė rritje tė masės sė gjobės tė vendosur nga IQT deri nė 8 herė mė shumė, rregulla mė strikte pėrsa I pėrket tregtimit tė gazit nė vend si edhe rregullimin e funksionimit tė mbrojtjes sė konsumatorėve shqiptarė. Kontrollet e kryera nga IQT nė tė gjitha subjektet tregtare qė operojnė nė vend dhe qė importojnė produkte dhe nėnprodukte tė naftės do tė pėrballohen nga vetė kėto kompani, madje edhe nė rastet kur do tė konstatohen shkelje tė rėnda dhe do tė ketė heqje tė licencės. Gjoba minimale do tė jetė 100 mijė lekė, ndėrsa ajo maksimale do tė jetė nė vlerėn e 20 milionė lekėve. Ndryshimet ligjore parashikojnė edhe rishikimin e kushteve tė licencės pėr tė gjitha rafineritė nė vend.


HermesNews - ©2014

stampa | chiudi