stampa | chiudi

Ekonomi

28/06/2014 12:22:13

Ekonomia greke ritme pozitive

Interesat e bondeve 10-vjeēare greke ranė nė 5,79 pėr qind nga 44,2 pėr qind nė 2012, sukses mė i rėndėsishėm se fitorja e njė llotarie


ATHINE - Ekonomia greke do tė ketė ritme pozitive zhvillimi kėtė vit, pėr herė tė parė pas recesionit mė tė keq nė kohė paqeje dhe me papunėsinė mė tė lartė nė eurozonė, ndėrkohė qė investitorėt po blejnė sėrish bonde greke, vė nė dukje agjencia informative ”Bloomberg” nė njė shkrim tė zgjeruar me referenca historike pėr krizėn greke. Ndėr tė tjera, vihet nė dukje se “interesat e bondeve 10-vjeēare greke ranė nė 5,79 pėr qind nga 44,2 pėr qind nė 2012, sukses mė i rėndėsishėm se fitorja e njė llotarie” duke shtuar se “rritje tė konsiderueshme paraqiti edhe Bursa e Athinės, me 46 pėr qind 12 muajt e fundit. Greqia u karakterizua sėrish si njė treg nė zhvillim pėr investitorėt, njė status qė e kishte humbur gjatė anėtarėsimit tė vendit nė eurozonė, ndėrsa besimi ndaj vendit ėshtė kaq i fuqishėm, saqė muajin e kaluar investitorėt e favorizuan Greqinė mė shumė se vendet e tjera tė ngjashme”. Nė fund, vihet nė dukje se “ashtu si nė tė gjitha dramat, pati pėrmbysje gjatė krizės greke, stacione kritike, ndėrsa fundi i saj ende nuk ėshtė garantuar. Kriza, ‘Odiseja e re’, siē e kishte quajtur Jorgos Papandreu (ish-kryeministėr i vendit), filloi nė 2010, ndėrsa sot paraqiten shenjat e para tė rimėkėmbjes”. “Shkuam nė fund, por tani mund tė shkojmė vetėm lart dhe do tė shkojmė lart”, i deklaroi ”Bloomberg”-ut kryeministri Antonis Samaras nė muajin prill./ a.jor.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi