stampa | chiudi

Ekonomi

27/06/2014 13:31:00

Sa humbi Greqia nga cigaret ?

Pjesa mė e madhe (shtatė nė 10 cigare) kontrabandė janė prodhuar jashtė territorit tė Europės dhe pėrfaqėsojnė marka tė mirėnjohura


ATHINE - Vitin e kaluar, shtetit grek i munguan 565 milionė euro taksa pėr shkak tė tregtisė ilegale tė cigareve me njė ritėm prej 17,8 pėr qind mė shumė sesa viti paraardhės, njoftoi botimi elektronik i gazetės greke ‘’Kathimerini’’, bazuar mbi sondazhin e KPMG-sė, i kryer nė tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Europian pėr katėr kompani shumėkombėshe qė merren me tregtinė e cigareve. Pjesa mė e madhe (shtatė nė 10 cigare) kontrabandė janė prodhuar jashtė territorit tė Europės dhe pėrfaqėsojnė marka tė mirėnjohura. Numri i tyre u rrit 63 pėr qind nė vitin 2013 krahasuar me 2012-ėn. Policia greke sekuestroi vitin e kaluar sasinė e dytė mė tė madhe nė territorin e vendeve tė Bashkimit Europian, sasi qė arrinte nė 2,8 miliardė cigare. Ndėrkohė, vitin e kaluar, njė nė 10 cigare nė Bashkimin Europian ishte ilegale.


Promo

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi