stampa | chiudi

Ekonomi

25/06/2014 18:04:44

Sa borxh pagoi Qeveria deri tani ?

Nė buxhetin e vitit 2014, nė kuadėr tė kėsaj strategjie ėshtė parashikuar tė shlyhen rreth 350 milionė dollarė fatura tė prapambetura


TIRANE - Ministria e Financave deri mė datė 20 qershor 2014 alokoi rreth 287 milionė dollarė detyrime tė prapambetura. Nė sektorėt investimet publike janė alokuar 84 milionė dollarė, shpenzime korrente pėr mallra dhe shėrbime dhe kategorinė tė tjera janė alokuar rreth 61 milionė dollarė, rimbursim i TVSH janė alokuar rreth 97 milionė dollarė dhe atij energjetik rreth 45 milionė dollarė. Nėse llogarisim edhe detyrimet e paguara nė dhjetor 2013, ku janė shlyer rreth 20 milionė dollarė detyrime pėr personat me aftėsi tė kufizuar dhe 30 milionė dollarė pėr sektorin e infrastrukturės rrugore, nė total fatura e borxheve tė vjetra tė alokuara deri mė tani arrin gati 337 milionė dollarė. Nė buxhetin e vitit 2014, nė kuadėr tė kėsaj strategjie ėshtė parashikuar tė shlyhen rreth 350 milionė dollarė fatura tė prapambetura. Qeveria shqiptare nė muajin shkurt 2014 miratoi Strategjinė e Shlyerjes sė Detyrimeve tė Prapambetura dhe planin e veprimit ndaj biznesit dhe individėve.


Promo

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi