stampa | chiudi

Ekonomi

17/06/2014 13:43:07

Rusia mbyll gazin; BE ndėrhyn pėr rezervat e ukrainės

Ukraina konsumoi 50 miliardė metra kub gaz nė vitin 2013, nga tė cilat 30 miliardė metra kub tė blera nga ''Gazprom''

BRUKSEL - Komisioni Europian i kėrkoi Ukrainės qė tė rrisė rezervat e saj tė gazit nga 13,5 nė 20 miliardė metra kub para se tė pėrfundojė vera dhe do tė shqyrtoj rreziqet e ndėrprerjes sė gazit pėr BE-nė, njoftoi njė zėdhėnės. Gazprom vendosi dje tė kushtėzojė livrimet e tij tė gazit nė Ukrainė nėpėrmjet modelit tė parapagimit dhe deklaroi se, "ndėrpreu livrimet pasi asnjė pagesė nuk ėshtė kryer pėr muajin Qershor". "Pėr tė garantuar furnizimin me gaz rus tė blerė nga BE-ja, rezervat ukrainase duhet tė mbajnė rreth 18 dhe 20 miliardė metra kub, ndėrsa niveli i tyre aktual ėshtė 13,5 miliardė metra kub", shpjegoi Sabine Berger, zėdhėnėse e komisionerit pėr Energjinė Gunther Oettinger.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi