stampa | chiudi

Ekonomi

16/06/2014 13:45:32

Do jetė dimėr i ftohtė pėr europėn

Rusia ekzekutoi sot kėrcėnimin e saj dhe vendosi tė ndėrpresė gazin pėr Ukrainėn pas dėshtimit tė negociatave


VJENĖ - Europa mund tė pėrballet me njė mungesė tė gazit kėtė dimėr, paralajmėroi sot komisioneri europian i energjisė, Guenther Oettinger, pas deklarimit se Moska kishte bllokuar livirmin e gazit drejt Ukrainės. "Javėt qė vijnė nuk do tė jenė problematike, ne do tė marrim volumin e pėrhershėm tė gazit, por nėse Ukraina pėrdor rezervat stok nė territorin e saj atėherė ne do tė kemi problem nėse do tė ketė njė dimėr tė egėr", deklaroi Ottinger. Gazi stok nė Ukrainė shėrben kryesisht pėr tė garantuar tanzitimin e gazit pandėrprerje. Ato krijohen gjat muajve tė verės. Por nėse Ukraina i pėrdor ato nė muajt nė vijim pėr konsumin e saj tė brendshėm, ky burim mund t’i mungojė BE-sė nė dimrin qė vjen. Rusia ekzekutoi sot kėrcėnimin e saj dhe vendosi tė ndėrpresė gazin pėr Ukrainėn pas dėshtimit tė negociatave, duke rrezikuar qė tė prekė Evropėn dhe tė pėrkeqėsojė gjendjen nė konfliktin mė tė ashpėr qė ka prekur kontinentin qė nga fundi i Luftės sė Ftohtė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi