stampa | chiudi

Ekonomi

05/06/2014 16:35:52

Do tė paguajnė naftėn 40% mė pak

''Pėr ēdo 1 dynym serė me ngrohje, fermerėt do tė pėrfitojnė 100 mijė lekė, duke ndikuar nė rritjen e prodhimit''


TIRANE - Tė gjithė fermerėt qė kultivojnė prodhimet e tyre nė sera me ngrohje do tė pėrfitojnė naftėn 40% mė lirė. Kėtė e ka shprehur ministri i Bujqėsisė Edmond Panariti nė njė konferencė pėr shtyp, duke deklaruar se njė nismė e tillė synon tė rriSė prodhimin bujqėsor. Ministri Panariti tha se “pėr ēdo 1 dynym serė me ngrohje, fermerėt do tė pėrfitojnė 100 mijė lekė, duke ndikuar nė rritjen e prodhimit”. “Do tė inkurajojmė prodhuesit e serave me ngrohje tė zgjerojnė aktivitetin. Mbajmė njė premtim pėr mbėshtetje me naftė pa akcizė tė prodhimit bujqėsor. Pėr sektorė tė tjerė tė ekonomisė do propozojmė masa tė ngjashme pėr tė nxitur prodhimin dhe pėr tė ulur kostot. Ndėrsa jemi angazhuar pėr shpėrndarjen e fidanėve tė ullirit tė kontrolluar falas nė gjithė vendin”, tha ministri Panariti.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi