stampa | chiudi

Ekonomi

04/06/2014 15:14:33

Rritet kostoja e ndertimit

Uljen mė tė madhe brenda kėtij grupi e pati nėngrupi “materiale hidro-sanitare” me 2,4 %


TIRANE - Nė tremujorin e parė tė vitit 2014, indeksi i kushtimit nė ndėrtim (pėr banesa) arriti 101,7 %. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Institutit tė Statistikave, (INSTAT) nė tremujorin e parė 2014 ndryshimi vjetor i indeksit tė kushtimit nė ndėrtim (pėr banesa) ėshtė 0,2 %. Njė vit mė parė ky ndryshim ishte 1,2 %.

Krahasuar me tremujorin e parė tė vitit 2013, grupi “shpenzime materiale” ėshtė ulur me 0,3 %. Uljen mė tė madhe brenda kėtij grupi e pati nėngrupi “materiale hidro-sanitare” me 2,4 %. Ndėrsa, rritja mė e madhe nė kėtė grup vėrehet nė nėngrupin ”materiale ndėrtimi” me 0,3 %.

Indekset e grupeve “mhpenzime page” dhe “mhpenzime transporti” u rritėn respektivisht me 3,6% dhe 0,4% krahasuar me tremujorin e parė tė vitit 2013.
Nė tremujorin e parė 2014 ndryshimi tremujor i indeksit ėshtė – 0,5 %.Indeksi i ēmimeve tė grupit “shpenzime materiale” ėshtė ulur me 0,9 % krahasuar me tremujorin e katėrt 2013. Brenda kėtij grupi uljen mė tė madhe e pati nėngrupi “materiale elektrike dhe komunikimi” me 2,3 % dhe rritjen mė tė madhe nėngrupi “materiale hidro-sanitare” me 0,3 %.

Indekset e grupeve “shpenzime transporti” dhe “shpenzime page” u rritėn respektivisht me 2,2 % dhe 1,1% krahasuar me tremujorin e mėparshėm. Ndėrsa, indeksi i grupit “shpenzime makinerie” u ul 1,5%.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi