stampa | chiudi

Ekonomi

04/06/2014 08:16:46

KE: kėrkesė Sofjes pėr South Stream

Preferenca e dhėnė pėr kompanitė ruse dhe bullgare pa publikimin e tenderit nė Fletoren Zyrtare tė BE-sė ėshtė njė shkelje e qartė e rregullave tė BE-sė


łBRUKSEL - Komisioni Europian i kėrkoi sot Sofjes tė pezullonte ndėrtimin e gazjellėsit “South Stream” nė territorin e saj duke argumentuar se rregullat evropiane pėr tregjet publike nuk ishin respektuar nga ana e Bullgarisė. ”Komisioni u ka drejtuar njė letėr paralajmėrimi autoriteteve bullgare, etapa e parė e procedurės sė shkeljes pėr pezullimin e ndėrtimit tė seksionit tė ‘South Stream’ mbi territorin bullgar”, njoftoi Komisioni. “Preferenca e dhėnė pėr kompanitė ruse dhe bullgare pa publikimin e tenderit nė Fletoren Zyrtare tė BE-sė ėshtė njė shkelje e qartė e rregullave tė BE-sė pėr prokurimin publik”, shpjegoi Sabine Berger, zėdhėnėse e Komisionerit tė Energjisė, Gunther Oettinger. “Komisioni kėrkoi shpjegime dhe pezullimin e punimeve pėrderisa diskutimet nuk kanė pėrfunduar ende”, saktėsoi ajo.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi