stampa | chiudi

Ekonomi

02/06/2014 15:25:54

Pensionet, ēelesi i reformave

Raporti i BB-sė fokusohet nė qėndrueshmėrinė e financave publike dhe identifikon burimet e rreziqeve


TIRANE - Banka Botėrore prezantoi sot nė Tiranė, raportin mbi Rishikimin e Financave Publike. Nė fjalėn e mbajtur gjatė kėtij prezantimi shefja e Bankės Botėrore nė Tiranė, Tahseen Sayed, u shpreh se Shqipėria ka bėrė progres nė rrugėn e reformave, por duhet ndėrhyrje e shpejtė nė sektorėt e energjetikės dhe pensioneve. "Duhet tė vazhdohet me pėrmbushjen e reformave strukturore", tha Sayed, ndėrsa nėnvizoi se raporti qė prezantojmė sot, do tė ndihmojė se si tė mėsojmė pėr tė realizuar kėto reforma. Gjatė fjalės sė saj, Sayes theksoi se ėshtė e rėndėsishme qė tė zbatohen reformat nė planin afatgjatė, reformat nė menaxhimin fiskale, nė sektorin e energjetikės. Banka Botėrore ėshtė e angazhuar t’i jap Shqipėrisė ndihmė teknike. Nė prezantimin e raportit mbi “Rishkimin e Financave Publike”, ishte i pranishėm dhe Ministri i financave Shkėlqim Cani.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi