stampa | chiudi

Ekonomi

02/06/2014 15:07:16

Bie papunėsia nė Danimarkė

- 5% mė pak tė papunė nė muajin Prill


KOPENHAGEN - Pėrqindja e papunėsisė nė Danimarkė ka regjistruar rėnie nė pesė pėr qind nė muajin prill, pėr herė tė parė qė prej vitit 2009, njoftoi Instituti Kombėtar i Statistikave. Kjo pėrqindje korrigjuar nga ndryshimet sezonale, qė ishte 5,7 pėr qind nė muajin nėntor, ka pėsuar rėnie tė shpejtė nė gjashtė muaj. Ndėrkohė qė Prodhimi i Brendshėm Bruto danez kishte pėsuar rėnie tė ndjeshme nė tremujorin e katėrt (-0,5 pėr qind), ai u rrit nė tremujorin e parė (+0,9 pėr qind). Madje, gjatė krizės mė tė rėndė financiare dhe recesionit, Danimarka mbetet njė prej kampionėve tė punėsimit nė Evropė, me njė pėrqindje papunėsie qė ėshtė rritur vetėm 6,3 pėr qind nė verėn e vitit 2012.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi