stampa | chiudi

Ekonomi

28/05/2014 19:07:06

23 miliardė lekė eksport mallrash

Sipas statistikave, nė muajin prill 2014 importi i mallrave arriti vlerėn 44 miliard lekė


TIRANE - Nė muajin prill 2014 eksporti i mallrave arriti vlerėn 23 miliard lekė, duke u rritur me 10,3% nė krahasim me prillin e vitit 2013 dhe 6,6% nė krahasim me marsin e vitit 2014. Sipas statistikave zyrtare tė INSTAT-it, rritje mė tė madhe vjetore ka patur nė eksportet e grupeve “prodhime druri dhe letre” me 46,3%, “produkte kimike dhe plastike” me 33,9% dhe “tekstile dhe kėpucė” me 28,9%. Ndėrsa uljen mė tė madhe vjetore e pati eksporti i grupit “materiale ndėrtimi dhe metale” me 19,6 %. Nė muajin prill 2014 importi i mallrave arriti vlerėn 44 miliard lekė, duke u rritur me 6% nė krahasim me prillin e vitit 2013 dhe 3,6% nė krahasim me marsin e 2014-ės. Shkėmbimet tregtare me vendet e BE zėnė 67,2% tė tė gjithė tregtisė. Partnerėt kryesorė tregtarė janė Italia qė zė 36,4% tė totalit, Greqia me 8,9% dhe Turqia me 6%.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi