stampa | chiudi

Ekonomi

22/05/2014 17:54:37

6 miliardė Euro tė konfiskuar nė Francė

Autoritetet kanė zbuluar miliarda euro tė fshehura nėpėr llogaritė bankare nė Zvicėr dhe Luksemburg


PARIS - Autoritetet franceze kanė arritur tė konfiskojnė gjashtė miliardė Euro nga evazioni fiskal, nėpėr llogaritė sekrete tė konfiskuara nė Zvicėr dhe nė Luksenburg. "Kemi ashpėrsuar sanksionet penale”, sipas Ministrisė franceze tė Financave. Nė Francė, evazioni fiskal mund tė jetė i shumtė nė numėr si puna nė tė zezė, mosdeklarimi i TVSH-sė dhe falsifikimi i dokumenteve tė identifikimit. Por ėshtė lufta kundėr evazionit fiskal qė po sjell mė shumė tė ardhura. Sipas autoriteteve, tėrėsia e kontrollit fiskal mundėsoi zbulimin e 17 miliardė euro evazion nė vitin 2013 dhe grumbullimin e 10 miliardė po kėtė vit, pra njė mė shumė se nė vitin 2012.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi