stampa | chiudi

Ekonomi

15/05/2014 08:49:26

Kina, e para nė gjithēka

Vendi cilėsohet pėr vitin 2014 mė i rėndėsishėm i tregjeve botėrore


PARIS - Kina ėshtė cilėsuar pėr vitin 2014 vendi mė i rėndėsishėm i tregjeve botėrore kryesisht nė tė gjitha lėndėt e para, ku ēmimet vijojnė ende tė mbeten nė nivele mjaft tė larta, bėhet e ditur nga raporti “Cyclope 2014″ publikuar sot.
“Kina ka njė rol kyē nė tėrėsinė e tregjeve botėrore. Ajo ėshtė aktori mė i fuqishėm praktikisht nė tė gjtha produktet, drithėrat, metalet duke kaluar nga mishi, qumėshti dhe qymyri, shpjegoi Fipil Chalmin, profesor nė Universitetin “Paris-Dauphine” dhe nė krye tė njė ekipi prej 60 hulumtuesish pėr kėtė raport.
Vetėm produktet mė pak tė interesuara janė kafeja dhe kakao, qė kinezėt konsumojnė pak pėr momentin. “Ngadalėsimi i aktivitetit nė vijim dhe nė tė ardhmen nuk duhet tė shkaktojė ndryshime tė mėdha”, mund tė lexohet nė raport.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi