stampa | chiudi

Ekonomi

02/05/2014 17:42:52

Mė pak para nėpėr banka

Ndryshe nga viti i kaluar, kur u konstatua njė nivel i lartė i parasė jashtė bankave, sidomos rreth periudhės para dhe pas zgjedhore, 2014-ta ka nisur mė e qetė


TIRANE - Sipas statistikave tė publikuara nga Banka e Shqipėrisė, nė fund tė muajti mars 2014 nivli i parasė jashtė korporatave depozituese arriti nė 193 miliardė lekė, nga 198 miliardė lekė nė fund tė dhjetorit, duke u tkurrur me 2.7%. Ndryshe nga viti i kaluar, kur u konstatua njė nivel i lartė i parasė jashtė bankave, sidomos rreth periudhės para dhe pas zgjedhore, 2014-ta ka nisur mė e qetė. Edhe paraja total nė ekonomi (baza monetare M3, qė pėrfshin paranė jashtė bankave dhe atė brenda korporatave depozituese) ėshtė ulur me 0.5% nė mars 2014, nė raport me fundin e vitit 2013, duke treguar pėr njė qarkullim tė ngadaltė tė parasė nė ekonomi. Gjatė vitit 2013, paraja jashtė bankave shėnoi njė rritje tė pazakontė, qė lidhet kryesisht me periudhėn para dhe pas zgjedhore, sidomos gjatė periudhės qershor gusht, kur niveli i parasė jashtė bankave arriti rekord prej 202 miliardė lekėsh nė fund tė qershori, me njė rritje prej rreth 5% nė raport me fundin e 2012.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi