stampa | chiudi

Ekonomi

01/05/2014 15:09:57

Rriten sigurimet e jo Jetės

Tė ardhurat nga sigurimet e aksidenteve dhe shėndetit, gjatė periudhės janar-mars 2014, arritėn nė mbi 170 milionė lekė, duke shėnuar rritje prej 12.68% nė krahasim me periudhėn janar-mars 2013


TIRANE - Sigurimet vullnetare tė Jo-Jetės, gjatė periudhės janar-mars 2014, sipas statistikave zyrtare tė Autoritetit tė Mbikqyrjes Financiare, patėn rritje me rreth 28.39% kundrejt periudhės janar-mars 2013. Nė portofolet e pronės, pėrgjegjėsive, garancive tė cilat gjatė periudhės janar-mars 2014, siguruan rreth 721 milionė lekė tė ardhura nė total, vendin e parė e zunė zjarri dhe dėmtime tė tjera nė pronė, me rreth 69.27% tė pasuara nga sigurimi i pėrgjegjėsive tė pėrgjithshme civile me rreth 16.96% tė totalit. Nė portofolin sigurimi nga zjarri dhe forcat e natyrės, gjatė periudhės janar-mars 2014, vihet re njė rritje prej 30.43% e volumit tė primeve tė shkruara bruto tė kėtij portofoli dhe njė rritje me 0.55% e numrit tė kontratave tė sigurimit, krahasuar me periudhėn janar-mars 2013.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi