stampa | chiudi

Ekonomi

01/05/2014 14:11:53

Veliaj lanēon fondin prej $2,7 milion pėr punėsimin

Dy programe tė rėndėsishme pėr tė nxitur punėsimin tek tė rinjtė, gratė e vajzat. Avantazhe dhe pėr punėsimin e personave me aftėsi tė kufizuar


TIRANE - Ministri i mirėqėnies sociale dhe rinisė, Erion Veliaj, nė lanēimin e fondit prej 2.7 milion dollarėsh, e quajti ditėn njė mėnyrė ideale pėr tė kaluar 1 Majin, krahasuar me paratė e qytetarėve qė shkojnė pėr koncerte.Ėshtė njė lajm i mirė qė rritja ekonomike nga FMN ėshtė 2.2 % krahasuar me 6 muaj mė parė. Panairi jo vetėm ofron 6 mijė vende tė reja pune, por nė fakt ofron 6 mijė mundėsi, pėr 6 mijė endrra, tė 6 mijė njerėzve reale, tha ministri. Programi i parė i nxitjes sė punėsimit ėshtė pėr punėkėrkuesit e rinj tė papunė, pėr ēdo tė ri qė do tė punėsohet, ne do tė paguajmė 4 muaj pagat e tyre dhe 12 muaj sigurimet shoqėrore tė plota.

Programi i dytė ėshtė pėr nxitjen e punėsimit tek gratė dhe vajzat. Pėr ēdo grua dhe vajzė sigurojmė pagėn e pestė dhe gjashtė dhe pagėn e njėmbėdhjetė dhe dymbėdhjetė. "Pra pagėn nė gjysėm, nė fundvit dhe 12 muajt tė plotė tė sigurimeve shoqerore", tha Veliaj.

Risia tjetėr e programit ėshtė pėr ata qė trajnohen nė vendin e punės, "tė paguhen gjatė kohės qė trajnohen. Ky program pėr tė gjithė kohėn e trajnimit, pėr 12 muaj, kur kompania ėshtė e vogel ose e mesme, mbulon 70 % te pagės, kurse kur kompania ėshtė e madhe gjatė kohės sė trajnimit mbulon 50 % tė pagės sė ayre qė po trajnohen", shtoi Veliaj.

Nė fjalėn e tij, ministri foli pėr programin pėr njerėzit me aftėsi te kufizuar. "Fondi i punesimit pėr njerėz me atėsi tė kufizuar paguan pėr 6 muaj rrogėn e plotė, 6 muajt e dytė gjysmėn e rrogės dhe njė million deri nė dy million pėr ēdo kompani qė do t’i punėsojė".

Ministri e vuri dhe theksin tek burokracitė e shkurtuara, qė brenda 10 ditėsh do te kemi njė pėrgjigje pėr tė gjitha bizneset qė kanė mundėsuar punėsimin e tė rinjve dhe grave.

Veliaj u shpreh pėr tė gjithė tė diplomuarit qė tanimė do tė kenė mundėsi eksperience. "Pėr tė gjithė studentėt do tė kenė njė praktikė prej 6 muajsh pranė njė kompanie, do t’i paguajmė gjatė 6 muajve tė praktikės", tha ai.HermesNews - ©2014

stampa | chiudi