stampa | chiudi

Ekonomi

01/05/2014 13:49:31

FMN ndihmė $17 miliardė pėr Ukrainėn

Drita e gjelbėrt nga administrata e FMN-sė, qė pėrfaqėsohet nga 188 shtete anėtare, mundėson zhbllokimin e menjėhershėm tė kėstit tė parė prej 3,2 miliardė dollarėsh pėr Kievin


WASHINGTON - Fondi monetar ndėrkombėtar miratoi dje njė plan ndihme prej $17 miliardė nė mbėshtetje tė Ukrainės, kėrcėnuar nga falimentimi dhe brishtėsuar nga njė kryengritje pro-ruse nė lindje. Drita e gjelbėrt nga administrata e FMN-sė, qė pėrfaqėsohet nga 188 shtete anėtare, mundėson zhbllokimin e menjėhershėm tė kėstit tė parė prej 3,2 miliardė dollarėsh pėr Kievin dhe i hap rrugėn donatorėve tė tjerė pėr tė mundėsuar njė plan shpėtimi global prej 27 miliardė dollarėsh.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi