stampa | chiudi

Ekonomi

30/04/2014 16:04:08

Sfidat rajonale tė agrikulturės

Panariti: ''Ne kemi mundėsi shumė tė mėdha pėr tė dyfishuar shkėmbimet tregtare. Nuk mund tė mbetemi nė shifrat qė na rezultojnė dhe dy vendet tė mos jenė antagonistė nė shkėmbimet tregtare''


TIRANE - Agrobiznesi dhe industria ushqimore e shqipėrisė dhe maqedonisė organizuan sot forumin e nivelit tė lartė tė vendeve. "Shfrytėzimi i avantazheve konkurruese mes vendeve janė njė mundėsi e mirė pėr rritjen e shkėmbimeve tregtare dhe forcimin e bashkėpunimit", tha ministri i agrikulturės Edmond Panarit. Shqipėria importon nga Maqedonia, vajėra vegjetarianė, maja dhe kjo ėshtė normale, ndėrsa eksportojmė perime tė freskėta, bimė medicinale, "sfida ėshtė qė tė orientohemi drejt kėtyre zhvillimeve", tha ministri, i cili ftoi investitorėt maqedonas tė investojnė nė pikat e grumbullimit tė prodhimeve bujqėsore nė Shqipėri. "Ne kemi mundėsi shumė tė mėdha pėr tė dyfishuar shkėmbimet tregtare. Nuk mund tė mbetemi nė shifrat qė na rezultojnė dhe dy vendet tė mos jenė antagonistė nė shkėmbimet tregtare”, tha ministri Panariti.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi