stampa | chiudi

Ekonomi

30/04/2014 10:09:44

Kina ėshtė superfuqia e re ekonomike botėrore

Sipas Financial Times, Kina ėshtė superfuqia e re ekonomike nė botė


NEW YORK - Kina kalon Shtetet e bashkuara tė amerikės dhe ėshtė sot ekonomia e parė nė botė. Mendohet se njė gjė e tillė do tė ndodhte vetėm nė vitin 2019, por kjo renditje sipas specialistėve kaloi ēdo parashikim. Lajmi u dha pas njė studimi tė International Comparison Program tė Bankės Botėrore, sipas Financial Times. SHBA mbante vendin e parė nė ekonomi qė nga viti 1872, kur kaluan Britaninė e Madhe. Nė vend tė tretė te kėtij studimi ėshtė India. Nė 12 ekonomitė mė tė fuqishme nė botė futen Rusia, Brazili, Indonezia dhe Meksika. Qė nga viti 2011, Prodhimi i Brendshėm Bruto kinez ishte sa 87 pėr qind i atij amerikan. Nė 12 ekonomitė mė tė fuqishme nė botė futen Rusia, Brazili, Indonezia dhe Meksika.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi