stampa | chiudi

Ekonomi

25/04/2014 15:19:33

BIO shqiptare nė 18 vende tė BE-sė

Ministri Panariti u shpreh i impresionuar nga fakti se nga kjo pikė grumbullimi, perimet dhe frutat e freskėta tė Divjakės dhe Lushnjės shkojnė pėr eksport nė 18 vende tė BE dhe tė Lindjes


TIRANE - Ministri i Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave, Edmond Panariti, zhvilloi njė vizitė nė njė pikė grumbullimi nė Divjakė, pikė e cila u blen prodhimin gjithė fshatrave tė zonės dhe i dėrgon pėr eksport. Ministri Panariti u shpreh i impresionuar nga fakti se nga kjo pikė grumbullimi, perimet dhe frutat e freskėta tė Divjakės dhe Lushnjės shkojnė pėr eksport nė 18 vende tė BE dhe tė Lindjes. Ministri Panariti nė takimin me sipermarrėsit e pikės sė grumbullimit dhe fermerėt qė sillnin produktet e tyre aty, u shpreh se Ministria qė ai drejton do tė mbėshtesė zgjerimin e kėtyre pikave tė grumbullimit, do subvencionojė uljen e kostove tė kėtyre pikave nė mėnyrė qė ato tė kenė kapacitete thithėse pėr gjithė prodhimet e fermerėve, qė asnjė produkt tė mos shkojė dėm. Njė fermer i fshatit Kėmishtaj tha se gjithė domatja e fshatit tė tij ėshtė dorėzuar nė kėtė pikė dhe tashmė do vazhdojnė me kastravecin e specin, pėr tė cilat ėshtė e njohur kjo zonė. Fermerėt thanė se dhe ēmimi me tė cilin ata i shesin prodhimet nė kėto pika grumbullimi ėshtė shumė i kėnaqshėm.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi