stampa | chiudi

Ekonomi

19/04/2014 12:21:49

Risia pėr sigurimet

AMF miratoi pėr disa shoqėri sigurimi produktin e sigurimit vullnetar tė ndėrtesave nga tėrmetet


TIRANE - Nė muajin mars tė kėtij viti AMF (Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare) miratoi pėr disa shoqėri sigurimi produktin e sigurimit vullnetar tė ndėrtesave nga tėrmetet, njė produkt i ri nė tregun shqiptar.

Kjo masė do t’i japė mė shumė frymėmarrje tregut tė sigurimeve tė ndėrtesave, i cili ėshtė pak i zhvilluar. Ndėrsa nė raportin statistikor tė AMF-sė, produktet e sigurimit tė pronės, sipas vėllimit tė primeve tė shkruara bruto pėrbėjnė 26% tė tregut prej 7.5 miliardė lekė tė Jo-Jetės.

Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare vlerėson se kanė ndikuar kombinimi i njė sėrė faktorėve, si: shkalla relativisht tė gjerė e informalitetit nė pronėsinė e ndėrtesave; niveli relativisht i ulėt i tė ardhurave pėr frymė; mungesa e kulturės pėr pėrdorimin e produkteve tė sigurimeve vullnetare; mentaliteti mbizotėrues qė nė raste katastrofash shteti vepron si siguresė financiare; si dhe njė trajtim fiskal rėndues qė rrit koston e produktit pėr konsumatorėt.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi