stampa | chiudi

Ekonomi

15/04/2014 11:20:49

Cili vend blen mė shumė arin ?

Kėshilli botėror i floririt raporton mbi konsumin botėror tė floririt. India zbret njė vend mė poshtė


LONDĖR - Nė njė raport tė kėshillit botėror tė floririt (CMO), Kina kalon Indinė pėr blerjen e arit nė botė. Nė vitin 2013 India ishte konsumatori i parė i arit, por kėrkesa e Kinės deri nė vitin 2017 pritet tė rritet me 20 %. Organizata qė bashkon prodhuesit mė tė mėdhenj tė floririt nė botė, thotė se vitin e kaluar, Kina tejkaloi Indinė si blerės i parė botėror i floririt, duke pėrfaqėsuar 26 pėr qind tė kėrkesės private botėrore. "Mendojmė se tregu kinez i floririt do tė vazhdojė tė zhvillohet gjatė viteve nė vazhdim, falė rėndėsisė kulturore qė ka floriri, rritjes sė mirėqėnies dhe mbėshtetjes sė qeverisė", tha Alistar Hewitt, njė nga autorėt e raportit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi