stampa | chiudi

Ekonomi

08/04/2014 17:36:17

''Ukraina''. FMN ul parashikimet

Rėnie tė lehtė tė rritjes ekonomike botėrore


WASHINGTON - Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) ka parashikuar njė rėnie tė lehtė tė rritjes ekonomike botėrore nė sfondin e tensioneve gjeopolitike nė Ukrainė dhe tė njė ndjenje mosbesimi nė disa vende nė zhvillim. ”Pas njė rritjeje prej tre pėr qind nė 2013, Produkti i Brendshėm Bruto (PBB) nė rang botėror duhet tė shėnonte progres me 3,6 pėr qind nė 2014 dhe 3,9 pėr qind nė 2015, duke shėnuar nė tė dy rastet njė rėnie prej 0,1 pikė nė krahasim me parashikimet e publikuara nė janar”, bėri tė ditur FMN-ja nė raportin e saj tė ri nė lidhje me ekonominė botėrore.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi