stampa | chiudi

Ekonomi

07/04/2014 09:37:50

NEXT, inkurajim pėr Bio produkte

Nė kėtė platformė fermerėt njihen me produktet Bio dhe takojnė partnerė me tė cilėt bashkėpunojnė dhe pėr mėnyrat pėr tė arritur deri tek kėto produkte


HermesNews - Do tė ishte e paimagjinueshme tė mendomin zhvillimin e produkteve Bio, pa teknologjinė, financat dhe legjislacionin pėrkatės qė tė lejon bashkėpunimet, kėrkimet shkencore dhe inovacionin.

Sot ėshtė shumė mė e thjeshtė tė luftohet kostoja e lartė e transferimit tė teknologjive, pėr shkak tė mjeteve online tė informimit qė ekzistojnė. Por interneti nuk shėrben vetėm pėr tė plotėsuar kohėn e lirė, ai kthehet nė njė mjet dominues pėr tė sjellė afėr tė dy spondat e adriatikut partnerė rajonal ballkanas dhe europianė dhe pėr tė qenė tė informuar pėr produktet, pėr t'u njohur me mjetet e reja teknologjike dhe pėr tė pėrballur me sukses sfidat e kohės, gjithashtu pėr t'u njohur dhe me partnerė tė tjerė qė kanė interesa tė njėjtė.

NEXT (http://www.project-next.eu/en/) ėshtė njė platformė online qė ka lindur dhe zhvillohet nė shėrbim tė kėtij komuniteti dhe ėshtė e vetmja nė llojin e saj nė Shqipėri.

Platforma ėshtė krijuar si njė ide pėr transferimin e teknologjive tė reja, pėr tė rritur kulturėn e bashkėpunimit dhe pėr tė ndihmuar vende tė cilat financiarisht e kanė tė pamundur tė investojnė nė projekte te inovacionit dhe teknologjisė.

Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė fakti qė nė kėtė platformė fermerėt njihen me produktet Bio dhe takojnė partnerė me tė cilėt bashkėpunojnė dhe pėr mėnyrat pėr tė arritur deri tek kėto produkte.

Shqipėria ėshtė njė vend i njohur pėr produktet e saj Bio.

Ajo ka njė rrjet tė shpėrndarjes shumė tė mirė tė kėtyre produkteve, por ka pak njohje europiane dhe rajonale pėr ekzistencėn e tyre.

Ishte mjaft surprizė fakti qė nė qarkun e Shkodrės fermerėt tregonin interes pėr kultivim e bimėve mjekėsore, kjo dhe falė terrenit e farės bio qė ka Shqipėria, por problem ėshtė mungesa e teknikave pėr kultivimin e farės nė kushte laboratorike, ēfarė penalizon mė tej produktet tona vendase. NEXT, ėshtė vendi ku tė gjithė mund tė krijojnė hapėsirat e veta pėr kėrkimin e ideve tė reja, qė ndihmojnė nė punėn e tyre. Tė parėt janė agrikultorėt.

Bashkimi europian (NEXT) nė faza tė ndryshme tė projekteve dhe programeve ka dhėnė brenda projektit EU IPA 2011, pjesė e tė cilės ėshtė dhe NEXT, mbėshtetje pėr bujqėsinė dhe zhvillimin rural, njė fond prej 8.27 milion euro nga BE (6.2 milion) dhe me bashkėfinancim tė qeverisė shqiptare nėpėrmjet MBZHRAU (2.07 milion), si mbėshtetje tė investimeve nė formėn e skemave dhe granteve nė bazė tė rregullave IPARD - like qė do tė zbatohen pėrkatėsisht nga GIZ dhe AZHBR. Pėr kėtė shpesh herė janė mbajtur takime apo kurse tė ndryshme formacionesh.

publiredaksional

stampa | chiudi