stampa | chiudi

Ekonomi

31/03/2014 20:29:01

Prodhimet shqiptare sė shpejti me vulė cilėsie

Vula e cilėsisė do tė jepet nga Ministria e Bujqėsisė; do t'i kurorėzojė prodhimet tona dhe do i rendisė ato sipas cilėsisė sė ēdo produkti


TIRANE - Ministri i Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave Edmond Panariti zhvilloi sot njė vizitė nė njė supermarket nė kuadėr tė nismės "Prodho shqip, tregto shqip, bli shqip", pėr tė nxitur blerjen dhe konsumimin e produkteve shqiptare. Panariti tha se Ministria e Bujqėsisė ka nisur njė politikė krejtėsisht tė re pėrsa i pėrket sigurisė ushqimore, qė synon njė kontroll tė sigurisė dhe cilėsisė sė ushqimit sipas njė sistemi vertikal, nga "ferma nė tavolinė". Pėr prodhimet shqiptare, tha Panariti sė shpejti do te jetė vula e cilėsisė, e cila do tė jepet nga Ministria e Bujqėsisė e cila do ti kurorėzojė prodhimet tona dhe do i rendisė ato sipas cilėsisė sė ēdo produkti.Pėr vajin e ullirit, Ministri tha se sė shpejti do nisin analizat dhe do sigurohemi qė vaji i ullirit qė tregtohet tė jetė 100 % vaj ulliri i prodhuar nga ullinjtė tanė. "Ne do merremi me analizat e vajit dhe nuk duhet tė lejojmė falsifikatorė tė kėtij prodhimi. Ulliri kalinjot, ulliri i Beratit, dhe ulliri i bardhė i Tiranės, kanė antioksidantė, lėndė antikancerogjene dhe me cilėsi janė tė pakonkurueshme nga mallrat e importit", tha Panariti.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi