stampa | chiudi

Ekonomi

21/03/2014 14:06:20

Rritet ēmimi i energjise elektrike

Prodhimi total i energjisė elektrike, njofton INSTAT, pėrbėn 75.1 pėrqind tė sasisė gjithsej tė energjisė, e cila u rrit me 47.2 pėrqind.


TIRANE - Energjia elektrike e pėrftuar nga tė gjitha burimet, nė vitin 2013 u rrit me 16.7 pėrqind, krahasuar me vitin 2012. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Institutit tė Statistikave, sasia e energjisė sė prodhuar dhe asaj tė importuar rezultoi 9.310 GWh. Prodhimi total i energjisė elektrike, njofton INSTAT, pėrbėn 75.1 pėrqind tė sasisė gjithsej tė energjisė, e cila u rrit me 47.2 pėrqind. Sasia totale e prodhuar nė vitin 2013 ėshtė 6.987 GWh nga 4.745 GWh e prodhuar nė vitin 2012. Burimi kryesor i prodhimit tė energjisė elektrike ėshtė prodhimi nga hidrocentralet. Sasia e energjisė sė prodhuar prej tyre ėshtė rritur 44.3 pėrqind krahasuar me vitin paraardhės. Prodhimi nga HEC-et pėrfaqėson 83.6 pėrqind tė prodhimit gjithsej tė energjisė, ndėrsa prodhimi i energjisė nga impiantet private e me konēension pėrbėn 16.4 pėrqind tė energjisė nė vend. Rritje prej 64.5 pėrqind pati edhe energjia elektrike e prodhuar nga impiantet private e me konēension krahasuar me njė vit mė parė.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi