stampa | chiudi

Ekonomi

17/03/2014 16:44:37

Nisin aplikimet pėr fondet e BEsė

Kjo ėshtė thirrja e tretė pėr shpėrndarjen e fondit IPARD like 2013-2015


TIRANE - Fermėrėt dhe agropėrpunuesit kanė afat deri mė 2 Maj pėr tė pėrfituar grante nga fondi i vėnė nė dispozicion prej 4 milionėn eurosh nga Bashkimi Europian. Ministria e Bujqėsisė, bėri tė ditur sot se, kjo ėshtė thirrja e tretė pėr shpėrndarjen e fondit IPARD like 2013-2015, dhe garantoi fermeret dhe agropėrpunuesit se aplikimet e reja reduktojnė burokracitė, shkurtojnė kohėn pėr lidhjen e kontratave. Alban Zusi, Zv.Ministėr i Bujqėsisė u shpreh gjatė nje takimi nė Tiranė me fermerė se, nė thirrjen e parė janė eleminuar rreth 50 pėr qind e aplikuesve pėr shkak tė mungesave nė dokumentacion. Ndaj pėr tė pėrfituar sa mė shumė, fermerėt duhet te konsultohen me ekspertet per hartimin e dosjeve. Suela Popa, Drejtore e AZHBR, tha se, pėr grantet nė agropėrpunim dhe ferma mund tė aplikojnė edhe fermėrėt qė janė skualifikuar nė dy thirrjet e para pėr shkak tė mungesės sė dokumentacionit. Subvencioni pėrfitohet pas realizmit tė investimit.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi