stampa | chiudi

Ekonomi

07/03/2014 12:19:59

Revokohen 121 leje minerare

Urdhėri, erdhi pas ushtrimit tė kontrollit tė strukturave shtetėrore nė subjektet tė cilat janė pajisur me leje pėr zhvillimin e aktivitetit minerar


TIRANĖ - Ministri i energjisė dhe industrisė Damian Gjiknuri, nxori tė premten urdhėrin pėr revokimin e 121 lejeve minerare nė vend. Urdhėri, sipas burimeve zyrtare tė MEI-t, erdhi pas ushtrimit tė kontrollit tė strukturave shtetėrore nė subjektet tė cilat janė pajisur me leje pėr zhvillimin e aktivitetit minerar.

Gjatė kėtij auditimi, krahas subjekteve tė cilat zhvillojnė aktivitet minerar nė zbatim tė kėrkesave ligjore, janė evidentuar edhe disa subjekte tė tjera, tė cilat megjithėse janė pajisur me leje minerare tė rregullta, nuk zbatojnė me korrektėsi kėrkesat pėr lejet minerare qė kanė nė zotėrim dhe detyrimet financiare ndaj shtetit.

Nė zbatim tė ligjit, ministri Gjiknuri ka firmosur fillimin e procedurave pėr revokimin e 121 lejeve minerare, qė pėrbėjnė rreth 16% tė totalit tė lejeve tė lėshuara.

Disa prej kėtyre subjekteve, sipas MEI-t, u ka pėrfunduar afati fillestar i lejes minerare dhe nuk kanė bėrė nė kohė kėrkesė pėr zgjatjen e tij.

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi