stampa | chiudi

Ekonomi

26/02/2014 16:37:01

Banka qė ndihmoi nė evazionin fiskal

''Credit Suisse'' pranoi qė njė grup i vogėl bankierėsh privatė me seli nė Zvicėr kanė shfaqur qėndrime jokorrekte
GJENEVĖ - Banka mė e madhe zvicerane Credit Suisse pranoi sot qė punonjėsit e saj kanė ndihmuar nė procesin e evazionit fiskal ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, citon njė dokument i publikuar pas auditimit tė kreut tė saj Brady Dougan para Senatit amerikan.

"Credit Suisse" pranoi qė njė grup i vogėl bankierėsh privatė me seli nė Zvicėr kanė shfaqur qėndrime jokorrekte”, citon banka nė kėtė dokument, duke cituar qė hiearkia e bankės nuk ishte nė dijeni tė kėtyre veprimeve.

Banka Credit Suisse ka rekrutuar nė mėnyrė sekrete njė milion klientė nga SHBA-ja pėr t’i ndihmuar tė fshehin tė ardhurat ndaj administatės tatimore amerikane, cituar dje nga njė raport fshikullues i Komisionit tė hetimit tė Senatit amerikan.

Raporti pėrfundon dy vitet e hetimit parlamentar dhe publikohet njė ditė para auditimit tė parashikuar tė drejtuesit tė bankės Credit Suisse, Brady Dougan, dhe drejtuesve tė tjerė tė bankės nė Senat.

Hetimi paraqet qė nė 2006, Credit Suisse numėronte mė shumė se 22 mijė klientė amerikanė me llogari bankare zvicerane nė tė cilėn asetet nė kulmin e tyre i tejkalonin 12 miliardė franga zvicerane (CHF). Edhe pse “Credit Suisse” nuk ka pėrcaktuar apo vlerėsuar se sa nga kėto llogari janė fshehur nga autoritetet amerikane, tė dhėnat tregojnė se pjesa mė e madhe nuk ėshtė deklaruar. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi