stampa | chiudi

Ekonomi

22/02/2014 12:10:58

Paskali takon botėn e biznesit nė Piemonte

Projekte dhe ide konkrete pėr bashkėpunime. Konfindustria e Torinos, organizon takimet e zv. ministres ne Piemonte. Shqipėria ėshtė nė qėndėr tė interesit italian, pėr investime dhe njohje me paketat e reja fiskale
TORINO - Zv. ministrja e ekonomisė Brunilda Paskali, sapo ka zhvilluar njė takim tė rėndėsishėm nė Torino (Itali) ku u njoh me tė rejat e realitetit ekonomik nė kėtė vend.

Njė program impenjativ dhe i ngjeshur me takime ishin dy ditėt e Paskalit nė mes tė biznesit dhe imprenditorisė italiane e cila njeh njė numėr tė konsiderueshėm tė krahut tė saj tė punės nė Shqipėri.

Shqipėria ėshtė nė qėndėr tė interesit italian, pėr investime dhe njohje me paketat e reja fiskale. Eventi ishte organizuar nga Presidenti honorar i konfindustrisė shqiptare nė piemonte Giovanni Firera, i njohur pėr takimet e organizuara mes delegacioneve shqiptare dhe italiane.

Takimet filluan qė tė dielėn me drejtuesit e CNAsė, organizata mė e madhe qė mbledh rreth saj bizneset e vogla dhe tė mesme nė Itali. CNA pėrfaqėson 40 mijė azienda nė Piemonte dhe 600 mijė nė tė gjithė Italinė.

Takimi i organizuar nga Presidenti i Rajonit Franco Cudia ishte i ngjeshur dhe me projekte konkrete. Zv.ministrja Paskali, takoi dhe Drejtorin rajonal tė INPS Gregorio Tito me tė cilin foli pėr tutelėn sociale dhe sistemin e pensionit pėr shtetasit shqiptar nė Itali.

Mė pas ishte takimi i radhės nė Unionin industrial tė torinos, njė bisedė e qartė dhe e detajuar, kjo mes palėve.

Ministrja Paskali hodhi nė tryezė projekte qė i interesonin njė grupi tė madh imprenditorėsh, sidomos ato qė lidhen me idetė e pėrbashkėta pėr t’i ndjekur, nė formimin industrial dhe bashkėpunime tė tjera tė fushave tė ndryshme.

Delegacioni zyrtar i Ministrisė sė ekonomisė, Brunilda Paskali, qė mori pjesė nė tė gjitha takimet, pėrbėhej nga Drejtori i pėrgjithshėm i AIDAs (Agjencia e zhvillimit tė investimentėve nė shqipėri) Ardit Collaku, Drejtori i pėrgjithshėm i konfindustrisė Agim Bufi dhe nga Presidenti honorar i konfindustrisė nė Itali Giovanni Firera.

Nė Torino erdhėn dhe pėrfaqėsues tė organizatės sė Konfindustrisė sė Puglias dhe Sicilisė. Interesi ndaj Shqipėrisė rritet gjithnjė e mė shumė nė rajone tė tjera tė Italisė.

Shqipėria ėshtė vendi ku pėr shumė biznese italiane pėrfaqėson njė frymėmarrje tė re. Presidenti i kėshillit rajonal Fabrizio Comba priti mė pas delegacionin i cili u spostua nė strukturėn europiane tė dell’ITC (OKB) pėr njė darkė pune me tė gjithė.

Pyetje dhe pėrgjigje qė ndoqėn orėt e mėvonshme tė mbrėmjes, pėr t'u njohur realitetin e ri shqptar. Paskali tė nesėrmen mbajti dhe njė Lectio Magistralis nė institutin Sommelier tė Torino-s, ku takoi shumė studentė shqiptarė qė frekuestojnė kėtė institut. //HermesNews - ©2014// Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi