stampa | chiudi

Ekonomi

14/02/2014 16:05:57

Komision pėr problemet fiskale italo-shqiptare

Haxhinasto, projekt pėr aeroport nė jug tė vendit
TIRANE - Heqja e taksės fikse pėr transportuesit shqiptarė, liberalizimi i shėrbimeve tė transportit jane dy ēeshtje qe u diskutuan mes ministrit te transportit Edmond Haxhinasto dhe homologut italian Maurizio Lupi. Italia eshte e angazhuar per projektet e infrastruktures ne vend. "Sfida jonė permanente ėshtė t’i japim substancė marrėdhėnieve tona strategjike, dhe nė fushėn e transportit dhe tė infrastrukturės kemi shumė pėr tė bėrė", tha Haxhinasto i cili foli pėr ndėrtimin e njė aeroporti tė ri nė jug tė vendit, i cili do tė ndihmojė nė shfrytėzimin e potencialeve turistike tė tij. Ministrat ranė dakord pėr ngritjen e njė komisioni tė pėrbashkėt italo-shqiptar, brenda 90 ditėsh, pėr tė konkretizuar nė njė marrėveshje zgjidhjen e problematikave dhe pėr tė vendosur piketat e bashkėpunimit mes dy vendeve, nė fushėn e transportit dhe infrastrukturės. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi