stampa | chiudi

Ekonomi

12/02/2014 17:23:18

TPL. INSIG zhgėnjen. Mund tė hetohet si tė tjerat

Komisioni parlamentar pėr ekonominė kėrkon informacion pėr rritjen e koordinuar tė sigurimit L6000 brenda njė dite, nga ana e kompanive private tė sigurimeve
TIRANE - Kryetari i komisionit parlamentar pėr ekonomine dhe financat, Erion Braēe i ka kėrkuar sot, nėpėrmjet njė shkrese zyrtare tre Institucioneve pėrgjegjėse, Autoritetit tė Mbikqyrjes Financiare, Autoritetit tė Konkurencės dhe Ministrisė sė Financave, informacion nė lidhje me rritjen e koordinuar tė sigurimit tė detyrueshėm motorrik mes kompanive private. Kėrkesa e u bė pas vendimit tė kompanive tė sigurimit pėr rritjen e tarifės sė pagesės sė sigurimit tė detyrueshėm TPL pėr automjetet e zakonshme me 6 mijė lekė, brenda njė dite.

Njė tjetėr fakt shqetėsues pėr z Braēe ėshtė pėrfshirja nė kėtė marrėveshje edhe e kompanisė publike INSIG. Nė shkresėn drejtuar institucioneve pėrgjegjėse theksohet se qė prej muajit shkurt tė vitit tė kaluar e deri sot, kompanitė e sigurimit e kanė rritur 4 herė pagesėn e sigurimit tė detyrueshėm TPL, ndėrsa qė prej ditės sė martė, rritja ėshtė nė vlerėn e 6 mijė lekė, ose 43% mė shumė se ēmimi i mėparshėm.

Nisur nga faktet, Kryetari i Komisionit Parlamentar pėr Ekonominė dhe Financat, Erion Braēe i ka shprehur shqetėsimin institucioneve pėrgjegjėse lidhur me dyshimet pėr njė marrėveshje karteli, tė fshehtė, mes operatorėve nė treg duke kėrkuar hetim, reagim dhe shpjegime tė menjėhershme nė lidhje me kėtė treg dhe veprimet e fundit. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi