stampa | chiudi

Ekonomi

11/02/2014 12:52:04

Gati mikrokreditė pėr veriun

Diskutime rreth projektit ''Aksesi nė financė''. Nė pritje tė njė fondi prej 15 milion euro nga Kooperacioni Italian, i cili do tė pėrdoret nė formė kredie pėr ndėrmarrjet e vogla e tė mesme
SHKODĖR - Aksesi nė financė ėshtė projekti qė u prezantua sot nga pėrfaqėsues tė Agjencisė Shqiptare tė Zhvillimit tė Investimeve (AIDA) pėr komunitetin e biznesit pėr rajonin e Shkodrės.

Ergest Lekdushi, pėrgjegjės i sektorit tė Ndėrmarrjeve tė Vogla e tė Mesme pranė AIDA-s, tha se janė nė plan njė seri trajnimesh me fokus mundėsitė e financimit tė ndėrmarrjeve mikro, tė vogla dhe tė mesme.

AIDA dhe JICA ka aktualisht fondin e konkurueshmėrisė, inovaconit dhe nė projekt ėshtė edhe ai i artizanatit. Lekdushi bėri tė ditur se janė nė pritje tė njė fondi prej 15 milion euro nga Kooperacioni Italian, i cili do tė pėrdoret nė formė kredie pėr ndėrmarrjet e vogla e tė mesme.

Pas atij tė zhvilluar nė rajonin Tiranė - Durrės, ky ėshtė takimi i dytė qė AIDA organizoi me komunitetin e biznesit tė rajonit Shkodėr - Lezhė, ndėrkohė qė sipas organizatorėve, do te kete nė ditėt nė vazhdim takime tė tilla sensibilizuese pėr aksesin nė financė edhe nė rajonet e Korēės, Beratit, Vlorė-Fier dhe Gjirokastėr. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi