stampa | chiudi

Ekonomi

22/01/2014 13:56:09

Lajmi i mirė pėr Eurozonėn

Bie niveli i borxhit publik: pėr herė tė parė pas gjashtė vitesh
BRUKSEL - Borxhi publik i zonės euro u vendos nė tremujorin e tretė nė masėn 97 pėr qind tė PBB-sė, nė rėnie pėr herė tė parė qė prej gjashtė vitesh, deklaroi sot zyra e statistikave e BE-sė, Eurostati. "Nė fund tė tremujorit tė tretė tė vitit 2013, borxhi publik nė raport me PBB-nė ra nė 92,7 pėr qind nė zonėn eruo, kundrejt 93,4 pėr qind nė fund tė tremujorit tė dytė pėr vitin 2013, shprehur ndryshe, kjo ėshtė rėnia e parė absolute qė prej tremujorit tė katėrt tė vitit 2007", bėn me dije Eurostati. Praktikisht borxhi publik nė zonėn euro ra nė 8 841,823 miliardė euro kundrjet 8 875,107 miliardė qė ishte tremuajorin paraardhės. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi