stampa | chiudi

Ekonomi

02/01/2014 12:16:58

Ditė tė kėqija pėr Lirėn turke

Lira ishte zhvlerėsuar edhe kundrejt euros, duke arritur nė 2,9879 lira kundrejt njė euroje


STAMBOLL - Valuta turke ra sot nė nivelin mė tė ulėt tė historisė sė saj pėrballė dollarit, nė 2,1778 lira tė kėmbyera me njė dollar, pėr shkak tė skandalit politiko-financiar qė po trondit qeverinė islamo-konservatore tė kryeministrit turk Recep Tayyip Erdogan. Lira ishte zhvlerėsuar edhe kundrejt euros, duke arritur nė 2,9879 lira kundrejt njė euroje, pranė nivelit simbolik tė 3 lira pėr njė euro, ndėrsa treguesi kryesor i bursės sė Stambollit (BIST 100) zbriti me 1,91 pėr qind, ose 66.503,69 pikė nė mesditė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014

stampa | chiudi