stampa | chiudi

Ekonomi

28/12/2013 10:18:59

Sa punonjės paguajnė qytetarėt ?

Numri i Buxhetorėve ėshtė shkurtuar nė mėnyrė graduale nė katėr vitet e fundit


TIRANE - Nė vitin 201-tė Administrata buxhetore do tė ketė 1210 punonjės mė pak kundrejt vitit pararendės. Nė krahasim nga 2013-ta dhe 2014-ta, do tė shohim se ka tkurrje tė punonjėsve te Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Drejtėsisė, Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, Shėrbimi Informativ Shtetėror, Ministria e Brendshme, Ministria Financave dhe Avokati i Prokurimeve.

Sipas Open Data Albania dy ministri ajo e energjetikės, industrisė dhe Ministria e zhvillimit urban dhe turizmit kanė 533 dhe 617 punonjės.

Shtesė tė stafit ka tek Ministria e Arsimit dhe Sporteve; Ministria e Integrimit, Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit; Kėshilli Ministrave, Kuvendi.

Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Drejtėsisė do tė jenė dy ministritė me shkurtime mė tė mėdha tė stafeve nėn vartėsi.

Hulumtimi ka zbardhur edhe tkurrjen e tė punėsuarve nė sektorin buxhetor qė ėshtė parashikuar pėr vitin 2014 kundrejt 2013-s. Gjithashtu janė evidentuar edhe institucionet ku do tė ketė mė pak tė punėsuar.

SHISH “maskon” kėrkesėn pėr 53 milionė lekė shtesė.

Pasi siguroi njė rritje tė financave, SHISH- i kėrkoi sėrish dje njė rritje prej 53 milionė lekėsh pėr tė mbuluar aktivitetin tyre. Sipas propozimit tė bėrė dhe nga Komisioni i Sigurisė, u kėrkua qė “tė rivlerėsohet njė rritje nė total prej 53 milionė lekė pėr SHISH-in , nė zėrin e pagave pasi gjykon se projektbuxheti i vitit 2014 nuk e mbulon tė gjithė veprimtarinė e punės sė kėtij shėrbimi sipas organikės pėrkatėse.

Komisioni i Sigurisė Kombėtare, nė funksion tė rritjes sė angazhimeve nė plotėsimin me sukses tė objektivave tė kėtij institucioni, kėrkon mbėshtetje financiare pėr shtesė nė limitin e parashikuar nė kėtė projektbuxhet pėr kėtė shėrbim”. Por nga diskutimet nė Komisionin e Ekonomisė, doli qartė se shtesa e kėrkuar pėr paga, ishte vetėm njė “maskim”, pasi nė realitet ata e kėrkonin pėr blerje tė pajisjeve dhe ristrukturim tė teknologjisė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi