stampa | chiudi

Ekonomi

18/12/2013 16:55:36

Zyrtarėt pėrgjigjen pėr shkurtimet nė administratė pėr 2014-tėn

Zyrtarė tė ministrisė sė Financave (MF), gjatė prezantimit tė mėrkurėn nė komisionin e Medias tė pr/buxhetit 2014, iu pėrgjigjėn interesimit tė deputetėve lidhur me shkurtimet nė administratėn publike dhe efektet nė buxhetin e ri


TIRANĖ - Efekti real i shkurtimeve me 30% nė administratėn publike do tė jetė nė 2015-n.

Zyrtarė tė ministrisė sė Financave (MF), gjatė prezantimit tė mėrkurėn nė komisionin e Medias tė pr/buxhetit 2014, iu pėrgjigjėn interesimit tė deputetėve lidhur me shkurtimet nė administratėn publike dhe efektet nė buxhetin e ri.

Sekretarja e pėrgjithshme e MF-sė, Geraldina Prodani tha se shkurtimet nė administratėn publike janė me 30%, ndėrkohė qė reforma po bėhet dhe nė institucionet e varėsisė dhe pėrsėri ėshtė me targetin 30%

"Zėri paga dhe shpenzime ju nuk i shikoni nė buxhetin e 2014-s, pasi impakti financiar jepet nė 2015-n dhe se trajtimin e kemi sipas bazės ligjore tė 2014-s, si pėr listėn e pritjes ashtu dhe pėr pėrfitimet qė duhet tė marrin personat e larguar nga puna. Pra, efekti real i kėtij shkurtimi nuk ėshtė nė buxhetin e 2014-s, por ai ėshtė efektiv nė 2015-n", sqaroi zyrtarja e MF-sė.

Nė spjegimin e saj znj. Prodani tha se, kjo situatė ka tė bėjė dhe me procesin e tranzicionit, pasi vėrtet disa nga strukturat e administratės janė aprovuar me minus 30%, por kjo nuk ėshtė reflektuar nė p/buxhet.

"Kjo ėshtė faza tranzitore, qė ne nuk dimė se sa do tė zgjasė dhe nuk duam qė njerėzit, pėr sa kohė janė nė punė tė mos paguhen. Gjithsesi, realisht ulja dhe reduktimi nė administratė ėshtė ne masen 30%", theksoi Prodani. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi