stampa | chiudi

Ekonomi

09/12/2013 15:09:53

Nė diskutime me FMN-nė pėr programin e ri

Pjesė e madhe e borxhit nga pushteti vendor


TIRANE - Kryeminsitri Edi Rama tha tė hėnėn nė konferencėn pėr prezantimi e draftit tė parė tė strategjisė kombėtare kundėr korrupsionit se jemi nė dikutime me FMN dhe Bankėn Botėrore pėr programin e ri qė patjeter qė Shqipėria duhet tė hapė me FMN nė kushtet kur ekonomia jonė ėshtė nė rrezikun e humbjes sė gjithė ekuilibrave tė vet dhe nė kushtet kur situata jonė financiare imponon njė disipilinė tė re fiskale.

"Dihet se njė nga problemet tona organike e strukturore ėshtė borxhi , borxhi i cili ėshtė rritur shumė nė vitet e fundit , i cili nė njė pjesė tė tij ėshtė njė borxh qė qeveria ka akumuluar nė kurriz tė qyetetarėve, duke mos paguar shėrbimet e kontraktuara", tha Rama.

Njė pjesė e madhe e borxhit, informoi ai, vjen nga borxhet e pushtetit vendor. "Njė territor i organizuar siē ėshtė realizuar territori i Shqipėrisė ku pothuaj gjysma e tyre nuk prodhojnė asnjė tė ardhur vetė, nuk mund tė mos jetė njė territor pjellor edhe pėr korrupsionin", tha Rama.

Kėtij borxhi, vijoi Kryeministri, ne duhet t'i pėrgjigjemi me njė reformė tė thellė administrative dhe territoriale, duke mos lejuar qė njė numėr kaq i madh njėsish tė marrin njė numėr tė konsiderueshėm parash dhe tė mos kthejnė mbrapsht asgjė por tė bėhen burime qė gjenerojne korrupsion. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi