stampa | chiudi

Ekonomi

05/12/2013 08:41:51

24.6 miliardė borxh ndaj privatit: mund tė preket dhe buxheti

Ministri Cani, mund tė marrim hua pėr tė shlyer borxhin ndaj privatit


TIRANĖ - Borxhi i qeverisė ndaj biznesit pėr punė publike tė kryera e tė papaguara llogaritet 24.6 miliard lekė deri nė 31 gusht tė vitit 2013, deklaroi ministri i Financave, Shkėlqim Cani. Ministri Cani nė njė konferencė pėr shtyp bėri publike raportin e kompanisė ndėrkombėtare audituese Deloitte pėr borxhin e qeverisė ndaj bizneseve. Sipas Canit, jemi nė negociata pėr tė marrė hua pėr tė shlyer borxhin ndaj biznesit, nė mėnyrė qė tė mos pėrdorim paratė e buxhetit. Por, tha ai, po shikohet edhe mundėsia qė tė mund ti shlyejmė njė pjesė tė borxhit nga buxheti e mė pas tė mund tė zėvėndėsohet pėrmes huasė qė po negociojmė. Pjesa mė e madhe e kėtij borxhi rreth 65 % e 24.6 miliard lekėve i pėrkasin borxhit nė infrastrukturė, informoi Cani. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi