stampa | chiudi

Ekonomi

26/11/2013 15:47:37

Finlanda dhe papunėsia atje

Statistikat tregojnė njė mungesė tė dinamizmit tė tregut tė punės


HELSINKI - Papunėsia nė Finlandė ėshtė rritur nė tetori nė 8,2 % duke arritur nė nivelin mė tė lartė qė prej muajit prill, njoftuan burime nga Instituti Kombėtar i Statistikave. Kėto shifra, tė rishkuara nga variocionet sezonale, konfirmojnė njė tendencė pėr rritje tė papunėsisė. Qė prej korrikut, papunėsia ėshtė rritur ēdo muaj me 0,1 pikė nė pėrqindje. Statistikat tregojnė njė mungesė tė dinamizmit tė tregut tė punės. Pėrgjatė njė viti, popullata joaktive nė tregun e punės ka pėsuar rritje me 2,9 pėr qind dhe numri i popullsisė aktive tė punėsuar ka pėsuar ulje me 1,7 pėr qind, rrjedhimit sot regjistrohen rreth 41 mijė vende pune mė pak se njė vit mė parė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi