stampa | chiudi

Ekonomi

26/11/2013 13:08:29

Rritje me 17% tė eksporteve

Nė Tetor vėrehet ulje e importit tė mallrave me 0.3% mė pak ndaj tetorit 2012, duke arritur vlerėn totale prej 46 miliardė lekė


TIRANE - Eksportet e mallrave shqiptare arritėn nė muajin Tetor vlerėn 22 miliardė lekė, me njė rritje vjetore prej 17% mė shumė nga tetori 2012, ku ndikim kryesor dhanė eksportet e produkteve bujqėsore, kryesisht nė vendet e rajonit.

Sipas INSTAT, rritja mė e madhe u vu re tek eksportet e grupeve: "Ushqime, pije, duhan" me 46% dhe "Prodhime druri dhe letre" pėrafėrsisht 43 % mė shumė se njė vit mė parė, ndėrsa pėsoi rėnie eksporti i produkteve nė grupin "Materiale ndėrtimi dhe metale" me rreth 5% mė pak.

Nė Tetor vėrehet ulje e importit tė mallrave me 0.3% mė pak ndaj tetorit 2012, duke arritur vlerėn totale prej 46 miliardė lekė. Uljen mė tė madhe e pėsuan importet e grupeve: "Ushqime, pije, duhan" me rreth 11% si dhe "Materiale ndėrtimi dhe metale" me rreth 6%.

Tregtia me vendet e BE arriti nė Tetor nė 68%, ku partnerėt kryesorė tregtarė vazhdojnė tė jenė Italia dhe Greqia. Tregtia me Italinė ėshtė 38%, ndėrsa me Greqinė, 6%. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi