stampa | chiudi

Ekonomi

19/11/2013 15:26:29

KE tregti e lire me Japonine

Japonia dhe BE-ja kanė arritur avancimin mė tė madh nė lancimin e negociatave pėr njė marrėveshje ambicioze pėr tregti tė lirė mes dy rajoneve


TOKIO - Presidenti i Kėshillit Europian, Herman Van Rompuy bėri thirrje sot nė Tokio pėr progres kuptimplotė dhe tė shpejtė pėrgjatė periudhės aktule dhe deri nė pranverės e vitit tė ardhshėm, nė kuadėr tė negociatave pėr shkėmbim tė lirė tregtar qė po zhvillohen qė prej kėtij vitit mes Bashkimit Evropian dhe Japonisė. ''Tashmė u bėnė gjashtė muaj qė Japonia dhe BE-ja kanė arritur avancimin mė tė madh nė lancimin e negociatave pėr njė marrėveshje ambicioze pėr tregti tė lirė mes dy rajoneve", deklaroi Van Rompuy, pas pėrfundimit tė njė samiti me kryeministrin japonez, Shinzo Abe. ''Ndaj kėtė vit deri nė pranverėn e ardhshme duhet tė bėhen pėrpjekje pėr progres tė dukshėm dhe tė shpejtė nė kėtė drejtim'', shtoi ai mė tej. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi