stampa | chiudi

Ekonomi

01/11/2013 09:58:42

Rritet kredia per ekonomine

Sipas statistikave mujore tė Bankės sė Shqipėrisė, totali i kredisė pėr ekonominė nė fund tė muajit shtator arriti nė 547 miliardė lekė


TIRANE - Banka e Shqipėrisė bėn tė ditur se gjatė muajit shtator kredia pėr ekonominė u rigjallėrua, pas njė rėnie pėr tre muaj radhazi. Sipas statistikave mujore tė Bankės sė Shqipėrisė, totali i kredisė pėr ekonominė nė fund tė muajit shtator arriti nė 547 miliardė lekė, duke shėnuar njė rritje prej 0.44% apo rreth 2.4 miliardė lekė nė raport me njė muaj mė parė. Rritja ka ardhur kryesisht si rrjedhojė e rigjallėrimit tė huasė nė valutė, ndėrkohė qė ajo nė lekė ka mbetur nė vend. Nė krahasim me fundin e vitit 2012 huaja pėr ekonominė ėshtė tkurrur me 1.3%, apo rreth 7.4 miliardė lekė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi