stampa | chiudi

Ekonomi

30/10/2013 13:32:34

Misioni i FMN dhe BB ne Tirane

Bejne vleresimin e sektorit financiar shqiptar

TIRANE- Njė mision i Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore mbėrriti nė Tiranė pėr tė kryer vlerėsimin e sektorit financiar.Me kėrkesė tė bėrė qė nė shkurt nga Ministria e Financave dhe Banka e Shqipėrisė, ekspertėt do tė bėjnė njė vlerėsim tė sektorit financiar.

Ekspertėt qė pritet tė qėndrojnė nė Tiranė mbi tre javė, pritet tė analizojnė stabilitetin e sektorit financiar dhe nevojat e vendit pėr t’u zhvilluar. Njė muaj mė parė, misioni i FMN-sė erdhi me kėrkesė tė qeverisė sė re.

Programi i Vlerėsimit tė Sektorit Financiar ėshtė njė analizė nė thellėsi e sektorit financiar tė njė vendi dhe zbatohet qė nga viti 1999 nga vendet anėtare tė FMN-sė dhe Bankės Botėrore. Ky vlerėsim ka dy komponentė. I pari, vlerėsimin e stabilitetit financiar tė sektorit dhe i dyti, vlerėsimin e aspekteve tė zhvillimit tė sektorit financiar.

Kėshtu, nė komponentin e parė FMN sheh shėndetin e bankave dhe sektorėve tė tjerė financiarė. Zhvillohen njė sėrė stres-testesh, renditet cilėsia e bankave, sigurimeve dhe supervizionimi i tregut financiar sipas standardeve ndėrkombėtare.

HermesNews-©2013

stampa | chiudi