stampa | chiudi

Ekonomi

29/10/2013 12:05:52

Zbulimi i hidrokarbureve nė Sahara

Vatėr tė madhe hidrokarburesh, e barazvlefshme me 1 264 miliardė fuēi nate


TUNISI - Ministri algjerian i Energjetikės, Youcef Yousfi ka njoftuar sot zbulimin e nė rajonin e Saharasė njė vatėr tė madhe hidrokarburesh, e barazvlefshme me 1 264 miliardė fuēi nate. Kjo vatėr hidrokarburesh ndodhet nė rajoni Hassi Toumiet, nė afėri tė Hassi Messaoud. Sipas ministrit, 50 pėr qind e vatrės, e cila ėshtė nė shfrytėzim nga Sonatrach, enti energjetik publik, mund tė rekuperohet pėrmes pėrdorimit tė teknologjisė sė frakturizimi hidraulik, rrjedhimisht duke shtuar prodhimin me 200 mijė fuēi nė ditė pėr dhjetė vite me radhė. Yousfi deklaroi se pėr xnerrjen e naftės dė tė duhet tė prėdoreshin teknikat jokonvecionale, duke qenė se ato konvencionale mundėsojnė nxjerrjen e 10 deri nė 15 pėr qind tė rezurseve jodrokarbure tė pranishme nė rajon. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi