stampa | chiudi

Ekonomi

13/10/2013 13:49:44

Europa me 1 milion skllever

Mbi 290 miliarde euro deme nga trafiku dhe krimi

BRUKSEL- Nė Bashkimin Europian janė aktive 3.600 organizata kriminale, ndėrsa 880 mijė vetė punojnė nė praktikė si skllevėr tė punės dhe njė e katėrta prej tyre shfrytėzohet seksualisht. Kėto tė dhėna jepen nga njė raport i organizatės sė Parlamentit Europian pėr Luftėn kundėr Krimit tė Organizuar, si dhe korrupsionit dhe riciklimit tė parave.

Gazeta gjermane “Spiegel”, shkruan pėr tė dhėnat e raportit tė cilat do tė paraqiten zyrtarisht mė 23 tetor nė Asamblenė e Strasburgut. Nga kėto tė dhėna, del se vetėm me trafikun e qenieve njerėzore fitohen mbi 25 miliard euro nė vit, teksa trafikimi i organeve njerėzore dhe i kafshėve ekzotike ka njė fitim nga 18 deri nė 26 miliard euro nė vit. Dėmi qė u shkaktohet vendeve tė Bashkimit Europian, prek shumėn e 290 miliard eurove.

Nė raport ėshtė shkruar se ėshtė rritur edhe korrupsioni duke shkatuar njė seri kercėnimesh, ndėrsa nė sektorin publik janė regjistuar mbi 20 milion raste me njė dėm prej 120 miliard eurosh nė vit. Sic deklarohet, krimi ėshtė ai qė krijon mundėsi dhe parajsė financiare.

Edison Myrteza

stampa | chiudi