stampa | chiudi

Ekonomi

09/10/2013 08:13:05

''Wall Street'', bursa me humbje pėr shkak tė bllokimit tė buxhetit

ursa e New Yorkut, NYSE e pėrfundoi seancėn e mbrėmshme me ulje duke pasqyruar shqetėsimin mbi bllokimin buxhetor tė shtetit federal amerikan


NEW YORK - Bursa e "Wall Street"-it pėrjetoi sot njė atmosferė negative duke u hapur me ulje si pasojė e ngėrēit politik nė prag tė datės limit tė 17 tetorit pėr ngritjen e tavanit tė borxhit amerikan, qė u reflektua nė rėnien e indeksit Dow Jones me 0,20 pėr qind dhe tė indeksit Nasdaq me 0,28 pėr qind.

Edhe Bursa e New Yorkut, NYSE e pėrfundoi seancėn e mbrėmshme me ulje duke pasqyruar shqetėsimin mbi bllokimin buxhetor tė shtetit federal amerikan, ku indeksi Dow Jones humbi 0,90 pėr qind duke arritur nė 14.936,24 pikė dhe Nasdaq 0,98 pėr qind duke arritur nė 3.770,38 pikė.

"Indeksi i Dow Jones pėr prodhimin industrial thelloi humbjet nė fillim tė seancės sepse investitorėt vazhdojnė tė jenė nė mbikėqyrje e sipėr tė ngėrēit buxhetor nė Uashington", theksuan ekspertėt e intitutit kėrkimor "Schaeffer's

"Pa marrė ende informacion mbi situatėn nė Uashington apo gjendjen e ekonomisė amerikane, vlerat regjistruan njė rritje tė lehtė pėrpara hapjes sė seancės. Megjithatė blerėsit nuk ishin shumė tė bindur", citon faqja Briefing.com. Nga ana tjetėr, gjendja e tregut tė bonove ishte mė e stabilizuar.

Bonot e thesarit me maturitet 10 vjeēar u rritėn lehtėsisht duke arritur nė 2,636 pėr qind ndaj nivelit 2,634 pėr qind tė regjistruar dje, ndėrkohė qė bonot e thesarit me maturitet 30 vjeēar qėndruan nė nivelin 3,702 pėr qind. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi